Kişisel verileriniz güvende mi?

Kişisel verileriniz güvende mi?

Teknolojik gelişmeler ile birlikte bilgisayar ve akıllı cihazlardaki yazılımların da özellikleri gelişme gösterdi. Önceleri cep telefonu yalnızca bir iletişim aracı iken artık hayatımızdaki bütün ayrıntıları kaydeden bir cihaza dönüştü. Peki bütün verilerimizi alan bu cihaz ve yazılımlar ne kadar güvenli?

Kişisel verilerin gizliliği

Bilgisayarlarımızda ya da akıllı cihazlarımızda kullandığımız yazılımların hemen hemen hepsi ücretsizdir. Bu yazılımlara sahip olan bütün firmalar da kullanım öncesi bizler ile dijital olarak kullanıcı sözleşmesi imzalarlar. Bu sözleşmede kişisel verilerin gizliliği ilkeleri de yer alır.

Alphabet insanüstü işitme deneyimi için bir cihaz üzerinde çalışıyor
Alphabet, yıllar boyunca, bitki arabası ve balık izleme kameraları gibi bazıprojeler üstlenmeye çalıştı. Ama şimdi, X laboratuvarı insanlara insanüstüişitme deneyimi sağlayabilecek bir cihaz üzerinde çalışıyor. Insider’ın ilkbildirdiği gibi, kod adı “Wolverine” olan proje, sensörlerle dolu donan…

Gizliliğe uyuluyor mu?Ne yazık ki birçok firma ile dijital olarak imzaladığımız anlaşmalarla yer alan maddelerde bu verilerin ömür boyu kullanımını onlara tahsis etmiş oluyoruz. Bu sözleşmeler çok uzun olduğu için de çoğumuz okumuyoruz.

Enerjinin Kablosuz İletimi: Kablosuz Şarj Cihazları
Teknolojinin son hız ilerlediği günümüzde artık akıllı cihazları da kablosuzolarak şarj edebilme şansına sahibiz. Telefonlarımızı, bilgisayarlarımızı vediğer birçok elektronik ekipmanımızı şarj etmek için elektriğe ihtiyaç duyarız.Bu enerji de ancak kablolar ile sağlanmaktadır. Peki kablosuz şarj…

Verilerimizle ne yapılıyor?

Hepimiz birer dijital tüketiciyiz. İnternette yer alan reklamlar da biz insanların tüketimini arttırmak için yapılıyor. Ve hepimizin verileri de bu reklamları görüntülememiz için kullanılıyor. Verilerimiz istatistik açıdan değerlendirilerek bize reklamlar gösteriliyor. Böylece tüketimi arttırmak amaçlanıyor.

Peki verilerimizi nasıl koruma altına alırız?

Açık kaynak koduna sahip yazılımlar kullanılarak verilerimizi koruma altına alabiliriz. Açık kaynak kodlu yazılımlar, geliştiriciler tarafından kontrol edilme şansına sahiptir. Böylelikle yazılımların barındırdığı kötü uygulamalara engel olunmuş olunur.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün