Kamboçya'nın Khmer mirası nihayet eve dönüyor

Kamboçya'nın Khmer mirası nihayet eve dönüyor

Douglas Latchford'un Khmer sanat koleksiyonunun Kamboçya'ya iadesi, yıllarca süren gizli görüşmelerin ardından ve ölümünden altı ay sonra kızı tarafından duyuruldu. İlk olarak da New York Times tarafından bildirildi,

Herkesi aşı olmaya teşvik eden canlı posterler
Amplifier, covid-19 aşısı olmak istemeyen veya olmayanlar için teşvik edicicanlı posterler tasarlanmasını talep etti. Bu sayede insanlar bu görselleraracılığıyla zihinsel olarak aşı olmaya kendilerini hazır hissedecekler. Tümposterleri ve görselleri konumuzda bulabilirsiniz. Los Angeles müzeleri…

Ön jest olarak Kriangsak, Kamboçyalı yetkililerin koleksiyonu Bangkok'ta görmesini sağladı ve ardından 25 parçayı onlara teslim etti. Latchford'un bilim adamı Emma Bunker ile birlikte yazdığı Adoration and Glory'nin kapağında yer alan Shiva ve Skanda'nın bir kumtaşı figürü de dahil olmak üzere İngiltere'den, Phnom Penh'deki Ulusal Müze'ye beş büyük heykel daha gönderiliyor.

Kızının Birleşik Krallık'tan Phnom Penh'deki Ulusal Müze'ye göndermeyi kabul ettiği nesnelerden biri olan Latchford'un, ortak yazdığı bir kitabın kapağında yer alan Shiva ve Skanda'nın kumtaşı figürü.

Kamboçyalı yetkililer, onuncu yüzyılda kısaca Khmer başkenti olan Koh Ker'deki tapınak kompleksinden geldiğine inanılan bu tür parçaları geri almaya özellikle hevesliler.

Kamboçya'ya iade edilen nesneler arasında 12. yüzyıldan kalma kumtaşı bir kadın figürü de yer alıyor.

Dönüm noktası anlaşması

Phnom Penh'de kültür bakanı Phoeurng Sackona, 18 Eylül'de imzalanan anlaşma uyarınca 100'den fazla taş heykel ve onlarca küçük eserin Kamboçya'ya geri döndüğünü görecek olan bu “tarihi olayı” kutladı. Koleksiyon, Ulusal Müze tarafından planlanan yeni bir uzantıda sergilenecek. Bakan ayrıca, "gelecekteki işbirliği için güçlü umutların habercisi olan" "ABD makamlarının paha biçilmez katkısına" da övgüde bulundu.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün