Kablosuz şarj nasıl gerçekleşir? Elektrik kablosuz iletilebilir mi?

Kablosuz şarj nasıl gerçekleşir? Elektrik kablosuz iletilebilir mi?

Teknolojinin son hız ilerlediği günümüzde artık akıllı cihazları da kablosuz olarak şarj edebilme şansına sahibiz. Telefonlarımızı, bilgisayarlarımızı ve diğer birçok elektronik ekipmanımızı şarj etmek için elektriğe ihtiyaç duyarız. Bu enerji de ancak kablolar ile sağlanmaktadır. Peki kablosuz şarj nasıl gerçekleşiyor? Elektrik kablosuz olarak mı iletiliyor?

Gelecek İle Aramızdaki Köprü: Bulut Teknolojisi!
Bilginin üretimi, aktarımı ve depolanması medeniyetlerin kurulduğu tarihtenitibaren bir sorun teşkil etmiştir. Diğer hayvanlara göre sosyal ve öğrenebilenbir varlık olan insan öğrendiği bilgiyi de aktarma yetisine sahiptir. 2021yılına geldiğimizde insanlığın devasa boyutta bir veriye sahip olduğu…

Kablosuz şarj nedir?

Bugünlerde akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanımına başlanan kablosuz şarj aletleri telefonları kısa sürede şarj edebiliyor. Bunun için şarj edici cihazın belirli bir enerjiye sahip olaması gerekir. Aletin şarjı oluğu sürece telefonunuzu kablosuz bir şekilde alete yaklaştırarak şarj edebilme imkanına sahipsiniz.

Xiaomi, boyundan bağlı bluetooth kulaklığını duyurdu
Telefonlarıyla ülkemizde hizmet veren ve çok rağbet gören teknoloji devi Xiaomi,yeni boyundan bağlı Bluetooth[/facebook-akilli-gozluklerine-yuz-tanima-teknolojisi-ekleyecek/]kulaklığınıduyurdu. Kulaklık ile çeşitli görsel ve detaylar yayınladı. Kulaklığın görüntüsüdoktorların kullandığı stetesko…

Kablosuz şarjın çalışma prensibi nedir?

Kablosuz şarj teknolojisini anlayabilmek için temel elektrik ve manyetik ilkelerini bilmek gerekir. Boş bir telden akım geçirdimizde telin etrafında akımın yönüne dik olacak şekilde bir elektromanyetik alan ortaya çıkar. Bu birincil manyetik alan başka bir telde akım üretebilir. Ya da bir manyetik alana sokulan tel içerisinde o alana dik bir akım da oluşabilir. Kablosuz şarj aletinde indüksiyon bobini yer alır. Böylece cihaz manyetik alanın oluşmasına neden olur. Bu alan da telefonda elektrik akımına dönüşerek enerji aktarımını sağlar.

Kablosuz şarjın avantajları

Telefonunuza kablo takmak zorunda kalmayacaksınız. Bu sayede şarja takmanız gerektiğinde şarj cihazının üzerine koymanız yeterli olacaktır. Bu da size kolaylık ve hız kazandıracaktır. Bunun yanında video izleme ya da mesajlaşma gibi işlemleriniz sırasında telefonunuzu istediğiniz gibi cihazdan kaldırıp kullanabileceksiniz. Bu da yine sizin konforunuz açısından iyidir. Hepsine ek olarak kablo yıpranması nedeniyle sürekli yeni bir şarj aleti satın almak zorunda da kalmazsınız.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün