Jeton olarak satılan Burnt Banksy sanat eseri tepkilere yol açtı

Jeton olarak satılan Burnt Banksy sanat eseri tepkilere yol açtı

Canlı yayınlanan bir videoda yanan ve yok edilen orijinal Banksy, eseri temsil eden dijital bir jetonla 380.000 $ (274.000 £) karşılığında satıldı.

Kamboçya’nın Khmer mirası nihayet eve dönüyor
Douglas Latchford’un Khmer sanat koleksiyonunun Kamboçya’ya iadesi, yıllarcasüren gizli görüşmelerin ardından ve ölümünden altı ay sonra kızı tarafındanduyuruldu. İlk olarak da New York Times tarafından bildirildi, Herkesi aşı olmaya teşvik eden canlı posterlerAmplifier, covid-19 aşısı olmakist…

Baskı Morons, Christies'de bir müzayedeciyi tasvir eden, sanat piyasasının bir eleştirisidir. BurntBanksy hesabı tarafından paylaşılan bir video, maskeli bir adamın çakmakla sanata ateş açtığını gösteriyor.

Eser, NFT (non-fungible token) teknolojisi ile dijital sanat olarak satıldı. NFT, çevrimiçi bir sahiplik defteri sağlar, ancak sanatın fiziksel varlığı yoktur ve çoğaltılabilir.

Müzisyen Grimes'ın dijital eserleri müzayede ederek toplam 6 milyon dolar toplamasıyla bu tür sanat giderek daha popüler hale geldi. Ways of Looking: How to Experience Contemporary Art adlı kitabın yazarı Ossian Ward, "Bu şeylerin büyük paralar için gittiği gerçeğinden hareketle tam bir gösteri," dedi.

Sanat eseri, New York'taki bir parktan canlı yayınlanan bir videoda yandı.

"Her şeyin bir sanat eseri olduğunu söyleyebilirsin ... ama eğer bir Banksy'yi yakarsan ve onun için para istersen, bu benim için sanat ölçeğinde oldukça düşük bir sırada yer alır."

Banksy'nin Morons (Beyaz) adlı orijinal 2006 ekran baskısı, kalabalık bir müzayede odasında çerçeveli tablolara işaret eden bir Christie müzayedecisini tasvir ediyor. Yanında çerçeveli bir resim ve şu sözlerin yer aldığı bir ifade var: "Siz aptalların bunu gerçekten aldığına inanamıyorum."

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün