Jeofizik yöntemler mimari başyapıtların sırrını ortaya çıkarıyor!

Jeofizik yöntemler mimari başyapıtların sırrını ortaya çıkarıyor!

Jeofizik, yer altına çeşitli dalgaların gönderilip geri okunması ile toprağın kilometrelerce altının fotoğrafını çeker. Yerbilimleri çalışmaları, maden aramaları ve enerji aramalarında kullanılan jeofiziğin mimari alanda da kullanıldığını biliyor muydunuz? Artık jeofizik yöntemler mimari başyapıtların sırrını ortaya çıkarıyor!

En çok kullanılan jeofizik yöntem: Sismik yöntemler

Özellikle sismik yöntemler jeofizikte büyük bir verimlilikle çalıştırılmaktadır. Gördüğünüz gibi ses dalgası gönderilir. Ardından yapılan matematik hesaplama ve nümerik modellemeler ile yerin altı adeta resmedilir. Peki lidar jeofizik yöntemini hiç duydunuz mu?

Lidar (lazer) jeofizik yöntemi

Petra Jordan antik kentinin iç tasarımının, boşluklarının ve diğer aklınıza gelebilecek her türlü mimari özellğinin açığa çıkarılması lazer jeofizik yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Lazer yönteminde, aynı sismik yöntemde olduğu gibi mimari yapının duvarlarına dalgalar gönderilip kaydedilir. Milyonlarca dalganın verisi bir araya getirilerek 3 boyutlu model çıkarılmıştır. Bunun yanında GPR yöntemi de uygulanarak zemin özellikleri gün yüzüe çıkarılmıştır.

Peki biz neden Sultanahmet Camii'nin akustik dehasını matematiksel olarak ortaya çıkarmayalım?

Bizlere Sultanahmet Camii'nin mükemmel bir akustik mühendisliğe sahip olduğu söylenir. Bunu jeofizik yöntemler kullanarak ortaya çıkarmak elbette ki mümkün. Fakat ülkemizde bu kadar ayrıntılı çalışmalar ne yazık ki gerçekleştirilmiyor.

İstanbul Havalimanı Mimari İncelemesi
Ölçeğinin büyüklüğünden ve imza hava trafik kontrolü ile İstanbul Havalimanı,kendinden konuşturmada devam ediyor ve uzun yıllarda konuşturacağına inanıyoruz. Bölgesinin belirlenmesinin üzerinden tam 6 yıl sonra 29 Ekim gününde ilk uçuşunaev sahipliği yaparak açılmıştır. Gelişen havayolu trafiğine…
- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün