İyi bir tasarımcı olmak isteyenler için 25 ipucu

İyi bir tasarımcı olmak isteyenler için 25 ipucu

Tasarımcılar hayallerinin peşinden koşar. En iyi tasarımcılar ise peşinden koşulan hayallerin neticesinde ulaşılan kimselerdir. İşte bu söz aslında herşeyi açıklıyor. Peki tasarımcı olmak için, en iyi tasarımcı olmak için yapılması gerekenler, atılması gereken adımlar neler?

Tasarımcıların yaşadığı zorluklarla ilgili 15+ komik tweetler
Tasarımcıların mesleklerini en fazla seven meslek grubu olmaları, mesleklerine duydukları sevgiden gelen çoğunlukla mizah içerikli paylaşımlarını sizler için bir araya getirdik.

İşte bu yazımızda iyi bir tasarımcı olmak için 25 farklı ipucunu sizlerle paylaştık.

Tasarım okulunda yapılması gerekenleri zaten hocalarınız söyleyecektir. Tasarım felsefesi ve bunlar gibi terminolojik ifadeleri de piyasadaki kitaplarda zaten okuyabilirsiniz.

Tasarım yeteneği nasıl geliştirilir? Tasarım yeteneği ve ötesi
Tasarım yeteneği geliştirilebilir mi? Tasarımcılar kendini geliştirmek için neler yapabilir gibi sorulara farklı yanıtlar paylaştık.
A new electric scooter in the making - meet Tim, our Product & Art manager! 💚
Photo by Kumpan Electric / Unsplash

Tasarımcı olmak isteyenlere 25 uygulanabilir ipucu

 1. Bol bol okuyun, araştırın ve keşfetmeye açık olun.
 2. Sanat tarihini araştırın, öğrendiklerinizi not alın, ölçün tartın ve kendinize göre biçin. Her tasarım kültüründen mutlaka öğrenecekleriniz olacaktır.
 3. İyi bir tasarımcı olmak için sabır öğrenmeniz gereken en önemli şeydir. Sabırlı olmayı öğrenin.
 4. Eleştirilere açık olun, eleştirilerden beslenmeyi öğrenin. 🥵
 5. Üretken olun. Üretmeyi, denemeyi ihmal etmeyin. En iyiye denemeden ulaşamayacağınızı unutmayın.
 6. Bilgisayarlar tasarımcılar için diğer tüm teknolojik araçlar gibi olmazsa olmaz evet ama, kafanızı kaldırıp doğayı ve dış dünya ile olan bağlantılarınızı mutlaka güçlendirin, keşfedin.
 7. Dokunun, hissedin.
 8. Fotoğraf çekin, en iyi deneyimi nasıl elde edebileceğinizi yine en iyi siz bilebilirsiniz.
 9. Eskiz yapın. Karalayın, yırtın atın..
 10. Kahveyi ve nikotini fazla tüketmeyin 🙄
 11. Tasarım topluluklarına katılın, atölye deneyimleriniz ve grup çalışmalarınız olsun.
 12. Fontları mutlaka keşfedin. Boş vakitleriniz ki tasarımcılar için en değerli vakitleri bu zaman dilimleridir. Bu vakitlerinizde yeni denenebilir fontların üzerine yoğunlaşın.
 13. Marka hikayesi yaratın. Doğuş, büyüyüş ve ölüş hikayelerini keşfedin.
 14. Çizim ve tasarım ile görselleştirme programlarında ileri düzey eğitimler alın. Çizim araçtır amaç değil ama sizi amaca ulaştırabilecek tüm çizim metodlarına hakim olmalısınız.
 15. Soyut kavramlara ve sanat tarihindeki akımlara hakim olun. İzm'ler bazen hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Ama bazen herşeydir!
 16. Kendi rüzgarı arkanıza alma vaktinizi kendiniz bulabilirsiniz. Örneğin ben akşam saat 22'den sonra rüzgarı arkama alabiliyorum. Yani en üretken olduğum zaman dilimim kesinlikle uyumaya çeyrek kala zamanlarım 🤯
 17. Büyük (!) tasarımcıların (artık sizin için veya yaşadığınız toplum için) kim ise onların hayatını değiştiren kırılma noktalarını okuyun, izleyin, keşfedin. Onların hayatlarına ders çalışırmış gibi çalışın.
 18. Sorun değil, çözüm odaklı olun. Sorunları herkes görebilir. Ama herkes çözemeyebilir. Tasarımcıların en iyi hikayeleri en zorlu sorunlara getirdikleri yaratıcı çözümlerdir.
 19. Renkleri, şekilleri, zaman ve mekan kavramlarını kendinizce yorumlayın. Gözünüzü kapayıp Dünya'nın öbür ucunda olabilin, kafanızda herşeyi 3 boyutlu olarak canlandırın.
 20. İfade tekniğinizi artırın, kendinizi ne kadar ifade edebildiğinizden pay biçerek tasarımlarınızı ne kadar iyi ifade edebildiğinize odaklanın.
 21. Tasarım süreçlerine olduğu kadar malzeme ve uygulama süreçlerine de hakim olmaya çalışın. Tasarımcılığınız kağıt üzerinde kalmamalı. Nasıl yapıldığını bilirseniz daha uygulanabilir şeyler üretebilirsiniz.
 22. Sadelik ile sıradanlığı, özgünlük ile absürtlüğü karıştırmayın. En güçlü çığlıklar sessiz olanlarıdır.
 23. İşinize paha biçmeyin. İşinizi övmeyin. İşinizi abartmayın. Bunlar hep başkalarının sizin için yapacağı şeyler olsun.
 24. Usta - çırak ilişkisini küçümsemeyin. Bir ustanız olsun ki, ileride çıraklarınız olabilsin.
 25. Bulunduğunuz coğrafya'dan değer kazanmaya bakın. Yarın bir gün artık siz bulunduğunuz coğrafyaya değer kazandıracaksınızdır. Yani buna kendinizi inandırın.

Evet, sonuç itibariyle bir çok tasarım uzmanı bazı yeteneklerini doğuştan elde etmiyor. Bir çok tasarımcı en iyi (!) ünvanını kendi başına sıradan üretimlerle elde etmiyor.

Dünya’nın en iyi mimarı kimdir? - Mimarın Günlüğü
Dünya’nın en iyi mimarı olmak, her zaman en iyi işleri yapanlar arasında olmak mıdır?
Tasarımcıların dikkat etmeleri gereken konular
Tasarımcıların en fazla sıkıntı yaşayabileceği konulardan bazılarını özellikle en can alıcı olanlarını uyarılar halinde paylaşmaya çalıştım.

İyi bir tasarımcı olmak için bazı güzel ipuçlarını 25 maddede toplamaya çalıştım. Tasarımcı olmak isteyenler için faydalı bir içerik olduğuna inanıyorum. Merak ettiklerinizi, eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşabilirsiniz ki, bu beni çok mutlu edecektir.

Aman tanrım dediğim şeyleri mutlaka düzenleyeceğim, ekleyerek bu 25 maddeyi mutlaka artıracağım 😅

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün