İstanbul Havalimanı Mimari İncelemesi

İstanbul Havalimanı Mimari İncelemesi

Ölçeğinin büyüklüğünden ve imza hava trafik kontrolü ile İstanbul Havalimanı, kendinden konuşturmada devam ediyor ve uzun yıllarda konuşturacağına inanıyoruz.

Bölgesinin belirlenmesinin üzerinden tam 6 yıl sonra 29 Ekim gününde ilk uçuşuna ev sahipliği yaparak açılmıştır. Gelişen havayolu trafiğine ve bölgedeki aktarmalar için bir üst haline gelmesi planlanan İstanbul Havalimanı, tam olarak bitirildiğinde 76,5 kilometre karelik bir alanın üzerinde hizmetine devam edecektir.

Minimalistik yapısının yanında Türk motiflerine sıklıkla yer verildi. Ana terminal binasının tavan tasarımındaki ferahlık içeriye girer girmez misafirlerini devasa bir alana girdiğini hissettiriyor. Terminal binasını 1 milyon 300 bin metrekare bir alana kurulduğundan devasa sözcüğünün altı boş kalmıyor.

Mimar Sinan’ın Eserlerinden İlham Alındı

Mimari tasarımının tamamı İngiltere menşeili Scott Brownring mimarlık firması tarafından yürütülerek tamamlandı. Fakat nihai karar Türkiye’nin elindeydi. İç alanda çoğunlukla Sinan’ın eserlerinde ve Türk mimari kültürüyle özdeşleşmiş kubbelerden oluşuyor. İnce ve yekpare tavan şeritleri doğrusal yapının getirdiği ferahlık algısını daha da arttırıyor. Beyaz tonların ve antrasit renklerinin ağırlığı hemen fark ediliyor.

İmza dokunuşlardan biri olan havalimanının kontrol kulesi ile yıllar boyunca kendinden söz ettirmeye şimdiden aday görünüyor. Lale formundan esinlenilerek yüzlerce yıllık Osmanlı ve Türk izlerini taşıyor. Farklı metaforlar fakat hepsi aynı noktada birleşiyor. Bizim geçmişimiz ile. Trafik kulesinin uzunluğu 90 metre olup heybeti ile görenleri büyülüyor. İstanbul’a her gelen bir bireyin görüp etkileneceği bu yapının tasarımı, Pinifarina ve AECOM tasarımcıları tarafından tamamlanmış.

Genel bütünlüğüne bakıldığında İstanbul’un detaylarını barındıran yeni İstanbul Havalimanı, minimal ve kullanışlılığı benimsiyor. 2020 yılında multi fonksiyonel yapısı sayesinde Enerji ve Çevre dostu Tasarımda Liderlik sertifikasını almaya hak kazandı. Yapı sadece göreceli güzellik kavramlarının ötesinde sürdürülebilirlik otoriteleri tarafından belirlenmiş kurallarını da barındırıyor. Son dönemde ülkelerin önemsediği karbon ayak izi minimuma indirmeyi hedefliyorlar. Yapılan yer altı sularını toplama ve filtreleme sistemleri ile su tüketiminden, güneş enerji panelleri ile eneri tüketiminin bir kısmını kendi üretiyor. Bu sayede verimlilik oranını koruyarak bizlere ve dünya halkına en üst düzeyde hizmetine devam ediyor.

- Reklam Alanı -
Eralp Tunçeli

Yazar Eralp Tunçeli

Tasarım üzerine teknoloji ve daha fazlasını kaleme almayı hedefliyorum.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün