İlk Kara Delik beklenenden yüzde 50 daha büyükmüş

İlk Kara Delik beklenenden yüzde 50 daha büyükmüş

İlk keşfedilen kara deliğin aslında beklenenden daha büyük olduğu açıklandı. İlk kara delik 1964'te tespit edilmiş ve ünlü bilim adamları arasında dostane bir bahse konu olmuştu. Daha önce de bilinenden daha büyük olması tahmin edilmiş, ancak şimdi ise bilimin ışığında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Perseverance, Kızıl Gezegenin yüzeyinde ilk sürüşünü gerçekleştirdi
Görevliler Cuma günü yaptığı açıklamada, NASA’nın Mars gezgini Perseverance’ın,devasa bir kraterin zeminine mükemmel bir şekilde iniş yapmasından iki haftasonra, kızıl gezegenin yüzeyindeki ilk kısa yolculuğunu gerçekleştirdiğini dilegetirdi. NASA’nın Perseverance gezgini ilk kez Mars’ta dolaşıy…

Araştırmacılar Perşembe günü, büyük ve parlak bir yıldızın aslında yörüngede dönen Cygnus X-1 kara deliği olduğunu tespit etti. Güneşimizin 21 katı olan ve daha önce bilinenden yaklaşık yüzde 50 daha büyük olduğu tespit edildi.

Halen en yakın bilinen kara deliklerden biri olsa da, daha önce hesaplanandan biraz daha uzakta olduğu keşfedildi. Kara delik tam olarak 7200 ışıkyılı uzaklıkta olup, ışığın bir yılda kat ettiği mesafe boyutundadır. (Dünyadan, 5.9 trilyon km uzaklıkta)

Kara delikler son derece yoğun ve yerçekimleri o kadar şiddetlidir ki ışık bile çevresinden kaçamaz. Bunlara "süper kütleli" kara delikler adı verildi. Süper kütleli kara delikler Samanyolu galaksimizin merkezindeki Güneş kütlesinin, 4 milyon katı büyüklüğündedir. Daha küçük "yıldız kütleli" kara delikler ise, tek bir yıldızın kütlesine sahiptir.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün