İki Ezeli Rekabetin Yeni Çizgi ve Renkleri

İki Ezeli Rekabetin Yeni Çizgi ve Renkleri

Markalar dönem dönem kurumsal kimliklerini ve logolarını yenileme yolunu seçiyor. Peki bu neden yapılıyor ve ne gibi avantajlar sağlıyor?

Öncelikli olarak tasarlanan logo, bir iletişim aracıdır. Üretilen bir ürünün veya sağlanan hizmetin hedef kitle ile konuşmasını sağlamak amacıyla üretilir. Kurumsal kimlik ise bu iletişim dilinin samimiyetini belirler. Nasıl bir deneyimi vadediyor iseniz o şekilde imajınızı oluşturursunuz.

1999’dan günümüze mavi, sarı ve kırmızı zihinlerimize kazımış olan Burger King geriye dönmeyi seçti. Her firma logosunu uzun yıllar değiştirmeden kullanmak ister fakat bu değişen zaman ve kitlelerde her zaman mantıklı değildir. Örnekleri vardır fakat değişime uğrayanlar daha fazla başarı kazanmaktadır.

Retro Döneme Geri Dönüş

Logoya şöyle bir bakıldığında 1999 öncesinde kullanılan logo ile hemen hemen aynı olduğu izlenimini verebilir. Ancak marka iyileştirilmiş tipografi ve kurumsal kimliğin bütünü ile yeni bir mesaj vermek istiyor. Düne kıyasla artık logonun olması ve okunması gereken bir ok alan mevcut. Bir logo tasarlandığında en küçük hali ile okunabilir ve mesajını iletebiliyor olmalıdır. Telefonlardan bir düğmenin içerisinde bile bozulmadan okunabilecek bir tasarıma geçiş mantıklı bir fikir gibi görünüyor.

Retro tarzı benimseyen bu şirketin, samimi sıcak ve abartılı karmaşıklıktan uzak bir hali tezahür ediliyor. Kurum kimliğinde ise yoğunlukla tipografi çalışmalar ve basit illüstrasyonlar görülüyor. Yapılan lansman sonucunda çoğunluk yeni tasarımı beğendi.

Altın Şeritler de İmajını Yeniledi

Altın şeritleri ve enfes patatesleriyle aklımızı alan McDonald’s’ta bu değişimde kendi yerini aldı. Logosu ile herhangi bir değişiklik yapmayan firma ambalaj tasarımlarına odaklı bir değişimi tercih etti. Yapılan araştırmalarda ambalaj tasarımlarının ürün tercihlerinde önemli rol oynuyor.

McDonald’s, yeni kimliğinde flat ve minimal akımlarını tercih etti. Kurumsal kimlik öğelerini başlıca inceleyelim. Efsanevi big mac’in kutunun tümüne yansıdığını görüyoruz. Yumurtalı hamburger için beyaz üzerine nokta ile ince bir dokunuş yapılmış. İnanılmaz derecede sade ve ne olduğunu anlatır cinsten bir tasarım. Cheeseburger de ise yine beyaz üzerine akan bir chedar peyniri görüyoruz. Tasarımlar ne kadar anlaşılır olursa o kadar çok kitleleri kapsar. Ucuz bir tasarımdansa kendini en az ile çokça ifade eden bir dili tercih ettiği anlaşılıyor.

Bakıldığında iki markanın tasarımlarında çok şık. Peki siz hangisini daha çok sevdiniz?

- Reklam Alanı -
Ahmet E.

Yazar Ahmet E.

Tasarım incelemeleri, proje fikirleri ve daha çok teknoloji içerikleri odaklı yazılarla sizlerleyim.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün