Hürmüz Adası'nda Ortak Yaşam İçin Tasarlanmış Şeker Renkli Kubbeler

Hürmüz Adası'nda Ortak Yaşam İçin Tasarlanmış Şeker Renkli Kubbeler

Hürmüz Adası, Basra Körfezi'nin girişinde İran'a bağlı ada. 11. ilâ 17. yüzyıllar arasında hüküm sürmüş Hürmüz Emirliği'ne de evsahipliği yapan ada 1507-1622 yılları arasında Portekiz'e tâbi olmuştur.

Basra Körfezi'ndeki Hürmüz Adası'nın sahilleri boyunca bir dizi sakızlı mesken yatıyor. " Hürmüzde Varlık " başlıklı çok amaçlı proje, kumlu araziyi dokulu bir tepe ve ampul kümesinde çevreleyen toprak yapılara sahiptir.

ZAV Architects , şeker renkli kubbeleri inşa etmek için , ünlü İranlı mimar Nader Khalili'nin , ıslak toprak bobinlerinin istiflenmesini içeren SuperAdobe sürecini kullandı ve teknikte yerel ustaları eğitti. Tahran merkezli firma designboom ile yaptığı ropörtajda , bölgenin topografyasının mimarinin çoğuna ilham verdiğini belirterek, "Bir halı, adanın ekotonunu oluşturan parçacıklardan esinlenen granüler düğümlerle dokunmuştur" diyor . "Uzaysal parçacıkları (diğer adıyla kubbeler) oluşturan kum torbaları, sanki yeryüzü konaklama için alan yaratmak üzere şişmiş gibi Hürmüz Rıhtımı'nın tarama kumu ile doldurulur."

Soğanlı yapıların çoğu, ortak yemek, çamaşır yıkama ve ibadet alanları ile örülmüş yaşam alanları barındırıyor. Canlı mekanlar, yerel ekonomik mücadeleleri çözme ve turistlerle toplumu ortak bir kültürel alanda bir araya getirme girişiminin bir parçası olarak tasarlandı. ZAV, projenin amacını genişletiyor:

Devletin sınırları dışındaki siyasi anlaşmazlıklar ile mücadele ettiği bir ülkede, her mimari proje, iç yönetim alternatifleri için bir teklif haline gelir ve temel sorular sorar: Mimarinin sınırları nedir ve toplumsal yaşam için nasıl siyasi bir alternatif önerebilir? Sosyal failliğe nasıl ulaşabilir?
- Reklam Alanı -
Yağmur Heldem

Yazar Yağmur Heldem

Teknoloji ve tasarım içerikleri paylaşıyorum. Mezun oldum olalı üniversite son sınıf öğrencisiyim Aklım okulda kaldı :)
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün