10 milyar kat hıza sahip kuantum bilgisayar tasarlandı

10 milyar kat hıza sahip kuantum bilgisayar tasarlandı

Google, geçen yıl en hızlı süper bilgisayarların 10.000 yılını alabilecek bir hesaplamayı 200 saniyede gerçekleştirebilen bir bilgisayar yaptığını söyledi.

21 Mart’ta Dünya’nın yakınından devasa bir Asteroit geçecek
NASA, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu yıl Dünya’dan geçecek en büyükasteroidin, 21 Mart’ta gezegenimizin yaklaşık 1,25 milyon miline (iki milyonkilometre) yaklaşacağını söyledi. Mars gezgini Perseverance, ‘SuperCam’ ile eski yaşam izlerini araştırıyorGörevbilimcileri Çarşamba günü yaptığı a…

Çinli bilim insanları, belirli hesaplamaları dünyanın en gelişmiş süper bilgisayarından yaklaşık 100 trilyon kat daha hızlı gerçekleştirebilen ve ülkenin teknolojiyi geliştirme çabalarındaki ilk kilometre taşını temsil eden bir kuantum bilgisayar inşa ettiklerini iddia ettiler.

kuantum bilgisayar

Devlet tarafından işletilen Xinhua haber ajansı, Science dergisinde yayınlanan araştırmaya atıfta bulunarak, araştırmacıların standart bir simülasyon algoritması olan Gauss bozonu örneklemesi yoluyla 76'ya kadar fotonu tespit edebilen bir kuantum bilgisayar prototipi geliştirdiğini söyledi. Bu, mevcut süper bilgisayarlardan kat kat daha hızlıdır.

Araştırmaya göre bu buluş, kuantum üstünlüğü olarak da bilinen kuantum hesaplama avantajını temsil ediyor; burada hiçbir geleneksel bilgisayar aynı görevi makul bir süre içinde gerçekleştiremez. Ayrıca araştırmaya göre algoritmik veya donanım iyileştirmeleriyle bu durumun tersine çevrilmesi olası değildir.

Kuantum, henüz emekleme aşamasındayken, bilgisayarların işlem hızını ve gücünü ciddi bir oranda iyileştirmenin anahtarı olarak görülüyor. Bu da bilgisayarların büyük sistemleri simüle etmelerini, ayrıca fizik, kimya ve diğer alanlardaki ilerlemeleri yönlendirmelerini sağlıyor.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün