Google Çeviri hala tıbbi talimatlar için yeterince iyi değil

Google Çeviri hala tıbbi talimatlar için yeterince iyi değil

Geçen hafta yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Google Çeviri'nin, hala İngilizce bilmeyen kişilerin tıbbi talimatları çevirecek kadar güvenilir olmadığı belirtildi. Çoğu zaman, özellikle daha az yaygın dillerde, örneğin Ermenice için yalnızca yüzde 55 doğru çeviri yüzdesi olduğu belirtildi. Herhangi bir yanlış anlamanın sağlık açısından tehlikeli olacabileceği dile getirildi.

Teknoloji Devleri Teknolojiyi Nasıl Kullanıyor?
Dünya üzerinde yer alan birçok teknoloji devi firma son on yıl içerisinde yapayzeka araştırmalarına yüksek miktarda yatırım yaptı. Peki yapay zeka bu firmalariçin ne anlam ifade ediyor? Bu teknolojiyi nasıl kullanıyorlar? Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Ve ArtılarıBilgisayar ve diğer elektronikciha…

Bir analiz, Google Translate'in tıbbi bilgiler için yüzde 60'tan daha az doğru bilgiler sunduğunu belirtti. Google Translate, 2016'da yeni bir algoritma kullanmaya başladığında ise gelişme gösterdi. Gelişmeyle birlikte, 2019'da yapılan bir çalışmada İspanyolca'da yüzde 90'ın üzerinde doğru çeviri yaptığı belirtildi.

Ancak yeni analiz, doğruluğun diller arasında farklılık gösterdiğini de buldu. 2019 araştırmasında, Google Translate'in İspanyolca için yüzde 90'ın üzerinde doğru olduğunu belirtmişti. Korece ve Çince yüzde 80 ile 90 arasında değişen doğruluk oranlarına sahipti. Yüzde 67 doğruluk oranına sahip Farsça ve yüzde 55 doğruluk oranına sahip Ermenice için son zamanlarda büyük bir düşüş yaşandı.

Örnek verecek olursak, Google Translate, İbuprofen ağrı kesici olan ilaç çevirisini "Acı çekmek için İbuprofen kullanabilirsiniz" şeklinde Ermeniceye çevirdi.

Dolayısıyla çeviri yaparken dikkatli olmanız konusunda uzmanlardan uyarı var.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün