Gökbilimciler, yıldız oluşumunu engelleyen bir galaksi tespit ettiler

Gökbilimciler, yıldız oluşumunu engelleyen bir galaksi tespit ettiler

CQ 4479 olarak adlandırılan galaksi, hâlâ birçok yeni yıldız oluşturuyor. Ama aynı zamanda merkezinde, birkaç yüz milyon yıl içinde yıldız oluşumunu durduracak, aktif olarak beslenen süper kütleli bir kara deliğe de sahip. Gökbilimciler Bu galaksiyi ve onun gibi diğerlerini incelemek için çalışmalarını sürdürüyor.

21 Mart’ta Dünya’nın yakınından devasa bir Asteroit geçecek
NASA, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu yıl Dünya’dan geçecek en büyükasteroidin, 21 Mart’ta gezegenimizin yaklaşık 1,25 milyon miline (iki milyonkilometre) yaklaşacağını söyledi. Mars gezgini Perseverance, ‘SuperCam’ ile eski yaşam izlerini araştırıyorGörevbilimcileri Çarşamba günü yaptığı a…

Lawrence'daki Kansas Üniversitesi'nden astrofizikçi Allison Kirkpatrick, "Galaksilerin kesin olarak nasıl ortadan kaybolduğu açık bir sorudur", "Bu gelişme, bize bu süreç hakkında çok fazla fikir verebilir" ifadelerini kullandı.

Gökbilimciler, galaksilerin genellikle yeni yıldızlar yapmaya başladığını düşünüyor. Yıldızlar, kendi ağırlıkları altında daralan ve merkezlerinde termonükleer füzyonu ateşleyen soğuk gaz ceplerinden oluşur. Ancak bir noktada, bir şey soğuk yıldız oluşturan gazı bozar ve onu galaksinin çekirdeğindeki süper kütleli kara deliğe gönderir. Kara delik ise gazı yutar, onu ısıtmaya başlar.

Aktif olarak beslenen bir kara delik, milyarlarca ışıkyılı uzaklıktan görülebilir.

Gözlemler, CQ 4479 yıldızlarının güneşten yaklaşık 20 milyar kat daha fazla kütleye sahip olduğunu bizlere gösterdi. Ayrıca CQ 4479'un merkezi kara deliği, güneşten 24 milyon kat daha büyüktür.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün