Fotoğrafçı Pierre Lapin'in gözünden

Fotoğrafçı Pierre Lapin'in gözünden

En sevdiği müzikal sahnelerden birisi olan sert sahne, fotoğrafçı Peter Rabbit'in aşık olduğu yerdir .

En sevdiği müzikal sahnelerden birisi olan sert sahne, fotoğrafçı Peter Rabbit'in aşık olduğu yerdir . Lorient'i on yıl önce Brittany'de bıraktıktan sonra, hayran olduğu sanatçıları fotoğraflamak maksatlı oarak Paris'e taşındı. " Bir rock yıldızı olmadım, onları fotoğraflıyorum " diyor. Birkaç yıl sonra Lous & The Yakuza, Jeanne Added ve Sébastien Tellier'in fotoğraflarını çekti. Bize konser salonlarını canlandıran, onu harekete geçiren karşılaşmalardan ve dolandırıcılık hissini ortadan kaldıran sorgulamadan bahsediyor.

Fotoğrafa olan ilginiz ne zaman başladı ve bunu nasıl hayata geçirdiniz?

Babam film ekipmanlarıyla oldukça ilgiliydi.  Yelken, yemek ve paket çekimlerinde uzman fotoğrafçı Yvan Zedda ile stajımı yaptım. Sonra Beaux-Arts'ta okudum. Orada özel olarak siyah beyaz çalışarak ve resimlerimi geliştirerek fotoğrafa daha fazla aşina oldum.

Ben de Lorient'ten Paris'e yerleşmek için ayrıldım. Partilerin, konserlerin ve onları oluşturan insanların, özellikle de hardcore ve rock sahnelerinin enerjisini fotoğraflamak istedim. Rock yıldızı olmadığım için fotoğraflarını çekmek istedim.

Bir konser fotoğrafçısının çalışmasının özellikleri nelerdir?

Canlı çalışma,  çeşitli kısıtlamalara neden olur. Bir diğer özellik ise materyaldirler: odanın düzeni, sahnenin konumu ve aydınlatma gibi. Konser atmosferlerinin doğasında bulunan düşük ışıklar, işimizi oldukça zorlaştırır. Anı yakalamak için daha yavaş duraklama sürelerine neden olur. Led gibi yeni aydınlatma sistemleri ile fotoğrafta anlaşılması zor bir tür çizgi görünebilir.

- Reklam Alanı -
Halil Cihan

Yazar Halil Cihan

1982 Yılında İstanbul da dünyaya geldi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak bir kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün