En Başarılı Türk Ressamlar

En Başarılı Türk Ressamlar

Sanatsal dünyadaki ünlü tablolar ve ressamlar sürekli olarak gündemde kalıyor. Peki en başarılı Türk Ressamlarımızdan bazıları kimlerdir?

Dünya üzerindeki en büyüleyici ve asırlardır süregelen sanat, ressamlık. Ressamlık, bir konuyu veya objeyi ressamın düşüncesine göre soyut veya somut olarak ifade etmesine deniliyor. Ve son olarak tabloya bakan her bireyi bambaşka bir noktaya götürüyor.

Osman Hamdi Bey

Onu tüm dünyaca tanınan Kaplumbağa Terbiyecisi eseriyle tanıyoruz. Fakat Osman Hamdi Bey, farklı konularda da öncülük etmiştir. Tarihte ilk Türk arkeoloğu olarak kayıtlara geçmiştir. Çağdaş müzeciliğin kuruculuğunu yapmış ve tüm dünya tarafından bilinen İskender Lahdi’nin keşfini yaparak ülkemize gelmesini sağlamıştır. Gelişmeye ve geliştirmenin temellerini ata Osman Hamdi Bey, günümüz adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesinin kurucusudur. Dünyaya kazandırdığı eserlerinden bazılarının isimleri ise, İki Müzisyen, Feraceli Kadınlar, Silah Taciri ve Şehzade Türbesinde Derviş’dir.

Burhan Doğançay

Kendisini şehir duvarlarına olan işleri sayesinde tanıdığımız ve babası Adil Doğançay sayesinde ressamlığa başlayan Doğançay, soyut resimleri ile anılır. Sanat eserleri dünyaca ünlü olup yüksek ücretler üzerinden satılmaktadır. Örnek vermek gerekirse Mavi Senfoni adlı tablosu 1 milyon 700 bin dolardan yapılan bir müzayede de alıcı bulmuştur. Yaptığı eserlerle Türk çağdaş sanatının genişlemesine büyük katkısı olmuştur. Eserleri dünyanın farklı noktalarındaki müzelerde sergilenmektedir.

Abidin Dino

Tabloları için şiirler yazılmış, Türk ressamlık tarihinde adından pek çok bahsettirmiş sanatçılarımızdandır. Uzun Yürüyüş tablosu ile hemen hemen birçok bireyin akıllarında yer edinmiştir. Çağdaş Türk resimleri denildiğinde akıllara gelen ilk isimlerden birisidir. Sadece ressam değil aynı zamanda yazar, film yönetmeni, seramik sanatçısı ve karikatürist kimlikleriyle de tanınmaktadır.

Feyhaman Duran

Hoca Ali Rıza Portesi, Ressamlar Grubu, İstanbul Limanı ve Meyveler gibi eserleriyle Türk resim tarihindeki önemli taşlardan bir diğer isimde Feyhaman Duran’dır. Galatasaray Lisesinde süren eğitiminde resme eğilimi başlamış ve geliştirmek için Paris’e gitmiştir. O dönem gerçekleşen savaştan dolayı ülkesine geri dönmüş ve günümüzdeki adı ile güzel sanatlar fakültesindeki kız öğrencilere resim dersleri vermiştir. Kendisi ülkemizdeki portre sanatının öncü isimlerinden biri olup, Atatürk’ün ve İnönü’nün resimleriyle de tüm ulusta ün kazanmıştır.

- Reklam Alanı -
Eralp Tunçeli

Yazar Eralp Tunçeli

Tasarım üzerine teknoloji ve daha fazlasını kaleme almayı hedefliyorum.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün