Dünyanın en ilginç mimarisine sahip beş binası

Dünyanın en ilginç mimarisine sahip beş binası

Her yüzyılda mimari anlayışın kökünden değişiklik gösterdiğini söylesek yanlış olmaz. Dünyanın en ilginç mimarisine sahip be binasını sizlerle buluşturuyoruz.

Lotus Tapınağı, Yeni Delhi

Yeni Delhi'de yer alan ve 1968 yılında bir Bahai tapınağı olarak inşaa edilen binadır. Dışardan bakıldığında binanın yeni açmaya başlayan bir çiçeği andırdığını görebilirsiniz.

La Padrera, Barselona

1906 yılında ünlü mimar Gaudi tarafından tasarlanan bina 4 senede inşaa edilmiştir. Dönemin mimari anlayışının ötesinde olan bu bina oval ve eğri kenarları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Pencerelerin çarpraz yerleşimi ise gözlerden kaçmazken, binanın kullanım amacı ofis ve iş yerlerine hizmet olarak düşünülmüştür.

Norveç’teki bu hotel, doğayla yüzde yüz uyumlu bir yeraltı tesisi
Konforlu ve gösterişli bir otelin avantajlarından ödün vermeden her zaman rahatbir kabin kaçamağı istiyorsanız , Norveç’teki Øyna Cultural Landscape Hotel[https://www.oyna.no/overnatte] mükemmel bir seçim olabilir. Green Advisers AS [https://greenadvisers.no/…

Las Lajas Shrine, Kolombiya

Gotik mimariye sahip olan bu kilise Kolombiya'nın güney kısmında yer alıyor. Bir vadinin ortasında köprü görüntüsü veren kilise 1916 yılında inşaa edilmeye başlanmıştır. 33 sene süren inşaat sonrasında eşsiz görünümü ile turistlerin Kolombiya'daki uğrak yerlerinden birisi olmuştur.

Kubbet'üs-Sahra, Kudüs

Emevilerin halifesi tarafından inşaa edilen bu mescid ilk islam eserlerinden birisidir. Bugünkü İsrail-Filistin topraklarında yer alan mescid hala kullanımdadır. 690'lı yıllarda "İkinci Fitne" adı verilen dönemde inşaa edilmiştir. İnşaa edildiği yerde eskiden bir yahudi tapınağı vardır.

Jeofizik Geleceğe Işık Tutuyor!
Jeofizik [https://www.jeofizik.org.tr/], yer altına çeşitli dalgalarıngönderilip geri okunması ile toprağın kilometrelerce altının fotoğrafını çeker.Yerbilimleri çalışmaları, maden aramaları ve enerji aramalarında kullanılanjeofiziğin mimari alanda da kullanıldığını biliyor muydunuz? Artık jeofiz…

St. Basili Katedrali, Moskova

1500'li yıllarda çarlığın Kazan karşısında aldığı zaferler üzerine inşaa edilmiştir. Hristiyan tapınağı olan bu katedral oval kubbeleri ile çok ilgi görmektedir. Rusya'nın simgesi haline gelen kilise her sene milyonlarca turiste kapılarını açmaktadır.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün