Dünya'ca ünlü markaların logolarının anlamları

Dünya'ca ünlü markaların logolarının anlamları

Logolar ve anlamları markalar için çok önemli bir yer taşır. Bazen bir renk, bazen bir kelime bazen de basit bir simge o markayı zihnimizde hemen çağrıştırır. Bu bir başarıdır aslında.

Grafik tasarım başarısı. Kurumsal kimlik başarısı, tasarımcının ve işverenin başarısı.

Şişirilebilir olmayan bir futbol topu yaptılar!r
Japon tasarım stüdyosu nendo , spora daha fazla oyuncu getirme umuduyla futbolu (veya yaşadığınız yere bağlı olarak futbolu) popülerleştirmeyi amaçlayan My Football Kit projesini duyurdu.

Peki Dünya'nın en ünlü markalarından bazılarının logolarının ardında yatan anlamlar nelerdir?

Ünlü markaların logolarının anlamlarını (tabiki de burada bazılarını paylaşabileceğim hepsini yazabilmek pek mümkün değil 😁) İşte benim de bu yazıyı hazırlarken büyük bir merak duyduğum markaların logolarının hikayeleri'ni aşağıda okuyabilirsiniz.

Elon Musk.. Karizmatik ve dijital çağın en fazla merak edilen, hakkında kitaplar yazılan şahsiyeti. Ve onun pek kıymetlisi TESLA markasının logosuna bakalım.

Elektrikli otomobillerinde asenkron motor (AC) türünün geliştirilmiş modelini kullanan Tesla’nın logosundaki “T” simgesi, elektrik motorundaki rotor çubuklarından birini temsil ediyor.

New Jersey’de profesyonel tasarım hizmeti veren RO-Studio tarafından hazırlanan logonun çıkış hikayesinin elbette -Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı- Nikola Tesla ile de bağlantısı var.

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi'nin kısaltması olan NASA logosunun anlamı ve derinliği de incelenmesi gereken logolar arasında.

İlk bakışta göze tanıdık gelen, astronot kıyafetlerinde de sıkça gördüğümüz filmlerden ya da bazı t-shirtlerde bile rastladığımız bu logonun anlamı nedir peki? Neden bir mavi daire ve kırmızı yükselen bir çizgi ile beyaz harfler kullanılmış olabilir?

NASA logosu 1959 yılına dayanıyor. Logonun yaratılması da beklediğiniz kadar ilginç değil gayet sıradan şekilde seyreden bir sürecin sonunda ortaya çıkmış.

Logonun temeli Ofisin resmi mührü aslında. Tasarımcı, sadece mavi topu, beyaz yıldızları ve yörüngeyi ve kırmızı aerostresi bırakarak basitleştirdi. Logoda biraz sonra beyaz harflerle göründü ve ortaya NASA logosu çıkmış oldu.

Canva alternatifi
Hızlı ve ücretsiz online resim düzenleme programları arasından en beğendiğimiz bir kaç programı sizlerle bu haberimizde paylaştık.

Markalar ve logoları, etle tırnak gibidir

Bir bakışta satışı yapılan ürünü hatırlatan, verilen hizmeti çağrıştıran ve kendi kimliğini oluşturan Logo tasarımları yukarıdaki örneklerde göreceğiniz üzere bazen çok sıradan bir fikrin hayata geçirilmesi suretiyle oluşturulurken bazen de çetrefilli saatler süren yaklaşımları barındırmaktadır.

Hayal kurmak acildir: Canal + yeni görsel kimlik
Canal +

Tasarımcılar son yıllarda oldukça basit bir dil kullanımını, minimalizmi, sadeliği ve özellikle Flat tasarım denilen üslubu sıkça tercih etmekte. Markalar tek tek logolarında sadeleşmeye gitmekteler.

"Less is more" yani "az, çoktur" lafı bir mimara ait olsa da minimalizm temelini oluşturan yalınlık çizgisi adına pek çok meslekte tercih edilmekte olan bir yaklaşımı ifade etmektedir.

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün