Dieter Rams'a göre: "Tasarım nedir?" sorusunun 10 yanıtı 🔟

Dieter Rams'a göre: "Tasarım nedir?" sorusunun 10 yanıtı 🔟

Gündelik yaşantımızda tasarımın yeri kullandığımız platformlardan dolayı çok daha etkin ve farkındalıklı bir biçimde sürmektedir. Peki estetik kaygılarını bir kenara bıraktığımızda aslında tasarım nedir?

İyi bir tasarımcı olmak için 25 faydalı ipucu - TasarımHaber
Tasarımcılar hayallerinin peşinden koşar. En iyi tasarımcılar ise peşinden koşulan hayallerin neticesinde ulaşılan kimselerdir. İşte bu söz aslında herşeyi açıklıyor.

Tasarım aslında birçok noktada ve bazen onun bir tasarım olup olmadığını ayıramadığımız kült hallerde karşımıza çıkıyor. Fakat endüstriyel tasarımdan görsel sanatlara birçok alanda tasarım bizi doyuruyor.

İşlevselliğin tasarımdaki payının büyük olduğunu anlayan ve bu yönde birçok ürün geliştiren ünlü tasarımcı Dieter Rams sayesinde günümüzde de bu ilkeler benimsenmektedir. Rams’in diğer tasarımcılardan farkı nedir? Neden bu kadar ün kazanarak halen daha konuşulmaktadır sorusunu cevabı ise ilkelerinde saklı.

Tasarım yeteneği nasıl geliştirilir? Tasarım yeteneği ve ötesi
Tasarım yeteneği geliştirilebilir mi? Tasarımcılar kendini geliştirmek için neler yapabilir gibi sorulara farklı yanıtlar paylaştık.

Temel olarak 10 adet ilke başlığı toplayan Dieter Rams, bu sayede gelecekte tasarlanıp fayda sağlayacak ürünlere ön adım atmıştır.

Photo by Nikita Kachanovsky / Unsplash

Tasarımlarında sadeliği ve işlevselliği ön plana taşımıştır. Çünkü bir ürün, onu nasıl kullandığınız ve ne kadar kolay kullandığınız ile ilişkilidir. Birçok düğmesi, açılması, katlanması ürünü multi fonksiyonellikten kaos seviyesine geçirmektedir. Bu yüzden açılmasından, kullanılmasına basitliğe önem vermektedir. Tasarımın kendisini anlatmasına izin vermeli ve kullanıcının rahatlıkla kavramasını hedeflemelidir.

Rams’in İyi tasarım üretmek isteyen tasarımcılar için önerdiği 10 temel ilkesinden bazıları ise şöyledir;

İyi Tasarım Yenilikçidir..

Vizyoner projelerde yenilikçilik kavramlarının ilişkisi büyüktür. Bu yüzden tasarlanan yeni bir üründe yeni bir tasarım anlayışı ürün ile paralel ve uyum içinde olmalıdır.

Tasarımcı olmak için gereken 5 şey! 👔
Tasarımcı olmak için neler yapmak gerekir? Tasarımcı olmanın püf noktalarını ve güzel detayları sizlerle paylaştık.

İyi tasarım estetiktir..

Başlangıçta estetiklik kaygıları bıraktığına değinmiştik, fakat tamamen bu unsur göz ardı edilmemektedir. Ürünün kullanıcılar ile olan bağını kuvvetlendirecek önemli bir noktadır.

İyi tasarım ürünü anlaşılır kılar..

Ürünün vadettikleri ile tasarımsal özellikleri arasındaki harmoni en vurucu unsurdur. Onu komplike yapmak, olduğundan fazlası göstermek küçük bir kazançtır. Uzun vadede ürünün kendisini ifade edebilmesi için makul ve kolay kullanma hareketleri içermelidir.

İyi tasarım olabildiğince az tasarım içerir..

İlginç gelebilir fakat doğru yorumlandığında bu ilkenin ne anlattığı daha mantıklı geliyor. Az tasarım kavramsal olarak uğraşılmamış bir üründen bahsetmemektedir. Bazen “aa bunu ben nasıl düşünemedim” 🙄 cümlesi ile ifade edebiliriz.

Tasarımcıların yaşadığı zorluklarla ilgili 15+ komik tweetler
Tasarımcıların mesleklerini en fazla seven meslek grubu olmaları, mesleklerine duydukları sevgiden gelen çoğunlukla mizah içerikli paylaşımlarını sizler için bir araya getirdik.

Herkesin aslında yakalayabileceğinin altını çizerek tamamlamaktır. Yani mükemmel tasarıma ulaşmakta fazlalıklarından atılmış ve sadece işlevselliğe önem vermektir. Tıpkı değerli bir pırlanta taşının kesilip, törpülenerek mükemmele ulaşması gibi örnekleyebiliriz.

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün