Daha iyi veriler daha iyi tahminlere yol açar

Daha iyi veriler daha iyi tahminlere yol açar

Bilgisayar sunucuları (kapak fotoğrafında gördüğünüz gibi) yığınlarca veriyi depolar. Ve uygun matematikle, bu verilerin bazıları gelecekteki olayları tahmin etmeye yardımcı olabilecek yararlı bilgilere dönüştürülebilir.

10 milyar kat hıza sahip kuantum bilgisayar tasarlandı
Google, geçen yıl en hızlı süper bilgisayarların 10.000 yılını alabilecek birhesaplamayı 200 saniyede gerçekleştirebilen bir bilgisayar yaptığını söyledi. 21 Mart’ta Dünya’nın yakınından devasa bir Asteroit geçecekNASA, Perşembe günüyaptığı açıklamada, bu yıl Dünya’dan geçecek en büyükasteroidin,…

Bilgisayar bilimcilerinin her zaman kullandığı şu ifadeyi duymuş olabilirsiniz: Çöp atın, çöpe atın. Bu, bir bilgisayarın bir soruna cevap vermek için elinden geleni yapacağı anlamına gelir. Ancak ona iyi bir başlangıç ​​materyali sağlamazsanız, kaliteli bir çözüm de beklemezsiniz. Aynısı bilgisayarda veya bilgisayar dışında gerçekleştirilen matematiksel modeller için de geçerlidir. Bu modeller gelecek tahminler için hesaplama yaparkar. Veriler iyi değilse, modelin tahmini yanlış olacak veya hiç olmayacaktır.

Bilgisayar sunucuları

Ve bu hemen şu soru gündeme geliyor: İyi veriler nereden bulunur?

Dünyanın dört bir yanındaki hava istasyonları, hava durumu tahmin modelleri için çok sayıda iyi veri toplar. Uydular, atmosfer ve okyanus hakkında ek veriler toplar. Uçaklardaki veya balonlarla taşınan aletler, daha da fazla sıcaklık, rüzgar hızı ve yağış ölçümü sağlar.

Veri önbellekleri internette bulunabilir. Hükümetler bazı veri setleri toplayabilir. Diğer veriler kuruluşlardan, üniversitelerden, hatta bireyler aracılığıyla gelir. Bu kümelerden bazıları muazzam miktarda veri içerir.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün