Çizim yeteneğinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Çizim yeteneğinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Birçoğumuz karakalem çalışmaları ile güzel resimler ortaya çıkarabilse de birçok sanatçının gerçeği birebir yansıtan çizimlerini nasıl yaptıkları aklımıza takılır. Peki onlar gibi olabilmek için çizim yeteneğinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Temel geometrik şekilleri çizmeyi öğrenmekle başlayın!

Dikdörtgen, üçgön, elips, küre, çember ve diğer geometrik şekilleri iyi bir şekilde çizmeyi öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Çünkü sanatçı kafasındaki hayali yaratmaya çalışsa da her zaman doğadaki gerçek çizgilerden yola çıkar. Bu nedenle oluşurduğunuz çiziminiz de doğadan örnekler barındıracaktır. Bu durumda öncelikle temel çizgilerden başlamalısınız.

4056 El çizimiyle yapılan animasyon klip!
Çoğu müzik videosunun ardındaki süreç, bir sanatçının tepki verdiği ve karşılıkgelen bir görselle eşleştirdiği bir ses parçasıyla başlar. Vincent de Boer [https://cargocollective.com/vincentdeboer] bunu en iyi bilensanat yönetmenlerinden biri. Hollandalı sanatçı, 2017′den beri caz dörtlüsü IllCo…

İnsan ve hayvan anatomisini iyi bilmelisiniz!

Eğer doğada varolanı birebir çizmek istiyorsanız öncelikle onun inceliklerini öğrenmelisiniz. İnsan ve hayvan anatomisin öğrenmek ve hareketleri sırasında ışığın onun üzerindeki duruşunu bilmek gerekir.

Sarah Boccaccini Meadows
Sarah Boccaccini Meadows, Brooklyn’de yaşamakta olan bir grafik tasarımcı ve illüstratör olarak tanınmaktadır.

Portre çizmeyi öğrenin!

Özellikle başlangıçta bakarak portre çizmeyi iyi öğrenmelisiniz. Buradaki en önemli ayrıntı ışığın cisme ya da canlıya hangi taraftan vurduğunu anlamaktır. Gölgelendirmeyi iyi ayarladığınız takdirde çok doğal bir çizim elde etmeniz işten bile değildir!

Işık herşeydir; bunu sakın unutmayın!

Işık herşeydir! Eğer ışığın cisimler üzerindeki gölge şeklini iyi bir şekilde analiz edebiliyorsanız doğru bir yoldasınız. Buna ek olarak bunu çiziminize de yansıtabilmek için sürekli pratik yapmalısınız. Bir başka deyişle çöp kutunuzu çizim kağıdı ile doldurmayı göze almalısınız!

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün