Blockchain teknolojisi ve kripto paralar güvenli mi?

Blockchain teknolojisi ve kripto paralar güvenli mi?

Blockchain teknolojisi ve kripto paralar çokça gündem konusu olmaktadır. Özellikle son dönemlerde öne çıkan Bitcoin para birimi birçok insanın merak alanına giriyor. Elbette insanların büyük bölümü Blockchain teknolojisini yalnızca kripto paralar ile ilişkili olarak biliyor. Fakat bu teknoloji, bundan daha fazlası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha iyi veriler daha iyi tahminlere yol açar
Bilgisayar sunucuları (kapak fotoğrafında gördüğünüz gibi) yığınlarca veriyidepolar. Ve uygun matematikle, bu verilerin bazıları gelecekteki olayları tahminetmeye yardımcı olabilecek yararlı bilgilere dönüştürülebilir. 10 milyar kat hıza sahip kuantum bilgisayar tasarlandıGoogle, geçen yıl enhız…

Bitcoin?

Blockchain teknolojisinin kullanılarak üretiminin yapıldığı sanal para Bitcoin de birçok insan tarafından yatırım amacı ile kullanılsa da bu para biriminin birçok avantajları bulunmaktadır. Bu para birimi ile yapılan harcamalar izlenemez ve takip edilemez. Bunun yanında ömür boyu koruma altındadır.

Küçücük bir altın top, yerçekimi ölçülen en küçük nesnedir
Bilim insanları, sadece 90 miligramlık bir kütleye sahip bir nesnenin yerçekimialanını ölçtüler. Ufacık nesneler bile yerçekimi yasasına uyar. Ay hakkında bilmeniz gereken ilginç bilgilerAy, gece gökyüzündeki parlak vegüzel bir küreden daha fazlasıdır. En yakınkomşumuz da Dünya’yı yaşamak içiniy…

Peki güvenlik nasıl sağlanıyor?

Binlerce sanal makinede depolanan şifrelenmiş bilgiler sayesinde güncelleme yapılsa ya da sistem güncellense bile şifreleme olduğu gibi kalıyor. Bu durum da Blockchain ile şifrelenmiş olan sanal bilginin ömür boyu korunmasını sağlıyor.

Diğer kullanım alanları

Blockchain daha çok Bitcoin ile anılıp bilinse de birçok alanda kullanıma açıktır. Örneğin ülkelerde yapılan seçimler çok güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun yanında devletlere ait gizli bilgiler ve daha birçok resmi kayıt Blockchain ile sonsuz bir güvenlik sağlanarak saklanabilir.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün