Bir kara deliğin ultra güçlü manyetik alanları tespit edildi

Bir kara deliğin ultra güçlü manyetik alanları tespit edildi

Bir kara deliğin etrafındaki manyetik alanın türünün ilk örneği, kara deliğin nasıl bir enerji türü yaydığını ve 5.000 ışık yılından fazla maddeyi uzaya nasıl fırlattığını açıklayabilir.

İlk Kara Delik beklenenden yüzde 50 daha büyükmüş
İlk keşfedilen kara deliğin aslında beklenenden daha büyük olduğu açıklandı. İlkkara delik 1964′te tespit edilmiş ve ünlü bilim adamları arasında dostane birbahse konu olmuştu. Daha önce de bilinenden daha büyük olması tahmin edilmiş,ancak şimdi ise bilimin ışığında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.…

Yeni görüntüler, 55 milyon ışık yılı uzaklıkta dev bir eliptik gökada olan Messier 87'nin merkezinde yer alan, şimdiye kadar fotoğraflanmış ilk kara delikten geliyor. 2017'de 300'den fazla araştırmacının uluslararası işbirliği, M87'nin merkezini gözlemlemek için dünya çapında 11 radyo teleskopunu koordine etti.

Ortaya çıkan ortak teleskop, Event Horizon Telescope (EHT) olarak adlandırıldı. 2019'da yayınlanan sonuç, parlayan bir madde donutuyla çevrili bir kara deliğin görüntüsü oldu.

Şimdi, verilerin yeni bir analizi, o parlayan halka içindeki ışığın kısmen polarize olduğunu, yani ışık dalgalarının tek bir düzlemde titreştiğini ortaya koyuyor. Bu, sıcak, manyetize uzaydan geçen ışığın bir işaretidir ve varlığı, araştırmacıların kara deliğin kenarındaki manyetik alanı haritalandırmaya başlayabileceği anlamına geliyor.

M87'nin kalbindeki kara deliğin gelecekteki gözlemleri ve diğer gizemleri çözmeye yardımcı olacak.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün