Bina restorasyonlarının vazgeçilmezi: Jeofizik yöntemler

Bina restorasyonlarının vazgeçilmezi: Jeofizik yöntemler

Jeofizik yer altındaki yapıların farklı fiziksel özelliklere göre sınıflandırılmasını ve tespit edilmesini sağlar. Peki mimari restorasyonlarda da jeofizik yöntemlerin kullanıldığından haberiniz var mı? Evet birçok bina restorasyonunda jeofizik yöntem ile büyük duvarların arasındaki birçok yapı ve zemin durumu tespit edilebiliyor.

Pirelli Tire Binası Artık Bir Otel Olarak Kullanılacak!
1902-1981 yılları arasında yaşamış ve bu dönemde mimari anlamda birçok farklıtasarım yapmış olan ünlü Macar mimar Marcel Breuer’in brütalist mimari tasarımasahip olan binası artık bir otel olarak kullanılacağı günü bekliyor. Daha önce farklı bir fonskiyon için kullanılıyordu1970′te tamamlanan bu…

Tarihi binalar paha biçilmezdir!

Tarihi binalar bir dönemin bütün kültürel ve tarihi ögelerini barındırır. Bunun yanında birçok yaşanmışlık da duvarlara kazınmıştır. Bu nedenle onlar paha biçilmezdir. Hal böyle olunca, tarihi binaların yenilenmesi ve restorasyonu önemli bir yer tutmaktadır. Bu da teknolojinin bütün imkanlarının kullanılmasını gerektirir.

Özellikle tarihi bir binanın zemin araştırmaları çok önemli bir yer tutar!

Bir binanın ayakta durmasındaki en önemli husus zemindir. Sağlam bir zemine sahip olmayan, zemini su almış ve bozulmaya uğramış binalar tehlike altındadır. Bu nedenle özellikle "GPR(yer radarı)" jeofizik yöntemi kullanılarak bu tür durumlar tespit edilmeye çalışılır. Bu metod temel olarak sismik yönteme benzese de yer altına elektromanyetik dalgaların gönderilmesi ile gerçekleştirilir.

Özellikle zemin araştırmalarında yeni buluntuların ortaya çıktığını söyleyebiliriz

Restorasyon sırasında jeofizik yöntemlerin kullanılması sırasında daha eski döneme ait kalıntı ve oluşumların da ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Özellikle kiliselerin altında bulunan birçok eski kalıntı vardır. Bunlar hem tarihin ortaya çıkmasında hem de aydınlatılmasında önemli yer tutar.

Hollanda’lı tasarım firmasından öğrenci hoteli projesi
Amsterdam merkezli tasarım stüdyosu The Invisible Party enerjik ve eğlenceli mekanlar ile öğrenciler için bir konaklama merkezi tasarladı.

Duvarlardaki yıpranmayı öğrenmek artık mümkün!

Duvarlardaki nemin ölçüldüğü aletler bazen yeterli olmayabilir. Zamanında duvarlarda yer almış suyun duvarda ne gibi bir korozyon yarattığını ancak jeofizik yöntemler ile bulabiliriz. Bunda da yine yer radarı yöntemi kullanılır. Fakat duvarlar için daha uygun ve küçük boyutta olan cihazlar tercih edilir.

Pandemi Sonrası İç Mekan Tasarımları
Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs Pandemisi ile birlikte artık ev içi tasarımlar[https://www.arkitera.com/haber/pandemi-sonrasi-konut/] da değişmeye başladı.Eğitim ve iş hayatının uzaktan gerçekleştirildiği bugünlerde insanlar hem ev hemde ofis olarak kullabilecekleri evler tutuyor. Peki bu evler…

Bu tür teknolojilerin kullanılması hem mühendislik verimliliğini arttırır hem de kültürel ve tarihi değerlerin korunmasını sağlar.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün