Bilim İnsanları yeni keşfedilen dış gezegende yaşam belirtilerini arayacak

Bilim İnsanları yeni keşfedilen dış gezegende yaşam belirtilerini arayacak

NASA'nın yaptığı Mars'ta yaşam izlerinin aranması gibi yeni keşfedilen Dış Gezegende yaşam belirtileri aranacak. Ancak bilim adamları daha da uzaklara bakıyorlar. Güneş sistemimizin ötesinde başka bir şeyler daha olabilir mi?

TÜBİTAK, Türkiye’de görülen göktaşıyla ilgili tüm soruları yanıtladı
TÜBİTAK Gözlemevi dün gece geç saatlerde gerçekleşen ve bir doğa olayı olangöktaşıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Meteor ile önemli detaylarveren gözlemevi, Meteorun Delta Lenoid Meteor Akıntısı’nın bir sonucu olduğudile getirdi. Türkiye’nin birçok şehrinden görüldüğü iddia edilen me…

Prestijli Science dergisinde Perşembe günü yayınlanan sayısında, araştırmalar sonucu, yeni bir dış gezegenin keşfini ortaya koyan bir haber yayınlandı. Araştırmacılar, "Süper-Dünya" da bir atmosfer olup olmadığını ve Güneşimiz dışında bir yıldızın etrafında yaşam izleri olup olmadığını belirlemeye çalışacaklar.

İspanya'daki Centro de Astrobiologia'da bir gökbilimci ve yazarlarından biri olan Jose Caballero, "Son görevimiz,  dış gezegenlerin atmosferlerinde biyolojik işaretler veya biyo-imzalar bulmaktır'' ifadelerini kullandı. Son 25 yılda yaklaşık 4.000 dış gezegen keşfedildi ve sadece bazılarının bir atmosfere sahip olduğu saptandı.

Son keşif, araştırmacılar sayesinde " Dünya gibi doğası kayalık" olan bir dış gezegeni daha ortaya çıkarttı. Dış gezegenin adı Gliese 486b'dir ve "yalnızca" 26 ışıkyılı uzaklıktadır. Dünya'dan yaklaşık yüzde 30 daha büyük, ancak gezegenimizin 2,8 katı kütleye sahip ve bir yıldızın etrafında yaşanabilir bölge denen yerde bulunuyor.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün