Bilim Adamları, minyatür su altı robotları tasarladılar

Bilim Adamları, minyatür su altı robotları tasarladılar

Harvard bilim adamları, balık sürülerinin hareketlerini sezgisel olarak nasıl senkronize ettiklerinden ilham alarak, otonom sürüler oluşturabilen minyatür su altı robotları tasarladılar.

SpaceX, Starlink internetini kamyonlara, teknelere ve uçaklara bağlayacak
SpaceX, hızla büyüyen internet ışınlı Starlink uyduları ağını, arabalara,kamyonlara, nakliye teknelerine ve uçaklara bağlamak için yasal onay istiyor.Geçen Cuma Federal İletişim Komisyonu’na iletilen talep, SpaceX’in, en büyükadımlarından biri haline geldi. İlk Kara Delik beklenenden yüzde 50 da…

Bluebot olarak bilinen bu robotik balıklar, su tanklarının içindeki diğerlerinin yönünü ve mesafesini algılayan kameralar ve mavi LED ışıklarla donatılmıştır. Standart su altı drone'larına kıyasla verimliliklerini ve manevra kabiliyetlerini artıran pervaneler yerine kanat çırparak yüzmektedirler.

Bu robotlar için "Gelecek uygulamalar için kesinlikle yararlı olacaktır. Örneğin okyanusta bir arama misyonunu bu robot balıklarla gerçekleştirmek, daha hızlı ve güvenli olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Mevcut su altı çoklu robot sistemlerinin, birbirleriyle radyo üzerinden iletişim kuran ve GPS konumlarını ileten bireysel sistemleri bulunmaktadır. Yeni sistem ile robot balıklar, bir lideri takip etmeden önce karmaşık ve koordineli davranış gösteren balıkların doğal davranışını taklit edebilecek.

3D baskılı robotlar yaklaşık 10 santimetre (4 inç) uzunluğundadır ve tasarımları kısmen Hint-Pasifik'in mercan resiflerine özgü Blue tang balıklarından esinlenmiştir.

Robotlar, çevresel görüşlerinde diğer robotları tespit etmek için kamera "gözlerini" kullanırlar. Ayrıca ışıklarını eşzamanlı olarak yakabilecek ve kendilerini bir hedefin etrafında toplanmayı sağlayacak davranışlarda bulunabilecekler.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün