Beyin gördüklerimizi hatırlamamıza nasıl yardımcı oluyor?

Beyin gördüklerimizi hatırlamamıza nasıl yardımcı oluyor?

Araştırmalar, etrafa bakıldığında zihinsel imgelerin, görsel sistemimizde hareket ettikçe sağ ve sol beyin arasında gidip geldiğini gösteriyor.

Gökbilimciler, yıldız oluşumunu engelleyen bir galaksi tespit ettiler
CQ 4479 olarak adlandırılan galaksi, hâlâ birçok yeni yıldız oluşturuyor. Amaaynı zamanda merkezinde, birkaç yüz milyon yıl içinde yıldız oluşumunudurduracak, aktif olarak beslenen süper kütleli bir kara deliğe de sahip.Gökbilimciler Bu galaksiyi ve onun gibi diğerlerini incelemek için çalışmalar…

Uçakların pozisyonlarını izleyen bir hava trafik kontrol ekibine ve çocuklarının parkta koşturmasını izleyen bir ebeveyne kadar herkese sorun: Gördüklerimizi aklımızda tutması için beynimize güveniyoruz. Bakışlarımızı değiştiririz ve hatta geçici olarak başka yöne bakarız. Bu "görsel çalışma belleği" yeteneği zahmetsizdir, ancak yeni bir MIT çalışması, beynin buna ayak uydurmak için çok çalıştığını göstermektedir.

beynin imgesel aktarımı

Görüş alanımızda kilit bir nesne değiştiğinde, ya hareket ettiği ya da gözlerimiz değiştiği için beyin, zıt yarım küresindeki nöronlar arasında onu yeniden kodlayarak anında onun bir anısını aktarır.

Kıdemli Yazar Scott Brincat, "Nereye baktığınıza veya belirli bir anda nasıl yönlendirildiğinize bakılmaksızın, gerçek dünyada her şeyin nerede olduğunu bilmeniz gerekir."  "Ama beyninizin dış dünyadan aldığı temsil, gözlerinizi her hareket ettirdiğinizde değişir." ifadelerini kullanıyor.

Bu gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. En yeni gelişmeleri sitemizde bulabilirsiniz. Bizleri takip etmeyi ihmal etmeyin.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün