Ay hakkında bilmeniz gereken ilginç bilgiler

Ay hakkında bilmeniz gereken ilginç bilgiler

Ay, gece gökyüzündeki parlak ve güzel bir küreden daha fazlasıdır. En yakın komşumuz da Dünya'yı yaşamak için iyi bir yer haline getirmede büyük rol oynar. Ortalama yalnızca 384.400 kilometre (238.855 mil) uzaklıkta bulunan, Dünya'nın kendi ekseni üzerinde dengelenmesine yardımcı olmak için yeterli yerçekimine sahiptir.

Uzay yolculuğu, hücrelerin güç merkezlerine zarar vererek sağlığa zarar verebilir
Uzay yolcuları bir dizi sağlık riskiyle[https://www.sciencenewsforstudents.org/article/en-route-mars-astronauts-may-face-big-health-risks] karşı karşıya. Astronotlar yolcuğundan sonra kemik ve kas kaybı yaşadığınıbildirdiler. Bazılarında ise bağışıklık bozuklukları, kalp ve karaciğersorunları b…

Ay, gezegenimizin iklimini daha istikrarlı hale getirir. Ayın yerçekimi aynı zamanda okyanusları ileri geri çekerek gelgitler yaratır.

Ay Dünya'nın yörüngesinde dönerken farklı aşamalardan geçer. Aydan yansıyan güneş ışığı Dünya ile ilişkili olduğunun somut kanıtıdır. Dolunay sırasında, ayın yarısının güneş tarafından yakıldığını görüyoruz çünkü Dünya ay ile güneş arasında bir konumdadır.

Ay

Yeni Ay sırasında ayın hiçbiri görünmez ve gökyüzü son derece karanlıktır. Bunun nedeni, ayın Dünya ile güneş arasında olması ve gezegenimize yalnızca ayın karanlık tarafının bakmasıdır.

Ay 27 günde bir tüm evrelerinden geçer. Bu aynı zamanda Dünya'nın etrafında dolaşmak için gereken süredir.

Sonuç olarak, Ayın aynı tarafı her zaman Dünya'ya bakar. İnsanlar uzay aracı geliştirene kadar ayın uzak tarafı bir gizemdi. Günümüz teknolojisiyle artık Ayın uzak tarafı da inceleme altında.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün