Atık Çöplerden Başarılı Heykeller

Atık Çöplerden Başarılı Heykeller

Dünya gün geçtikçe daha fazla yaralanıyor. Ve bunu durdurmak için bilinçlenme adına sanatçılar atıkları eserlere dönüştürüyor.

İnsan popülasyonunun artmasından dolayı gerekli ihtiyaçlar artmaktadır. Artan talebi karşılayabilmek ve daha fazla kar elde etmek isteyen şirketler doğayı kirletiyor. Yaşayan bir ekosistem olduğu için belirli bir kirlilik absorbe edilebilirken, artık bu oranlarında üstüne çıkılıyor.

Farkındalık yaratmak isteyen bazı sanatçılar hem kirlilikten kurtulmak hem de mesaj vermek için atıklar ile farklı eserler üretiyor.

Lin Evola Smidt
Bireylerin sadece kendinden değil toplumdan da sorumlu olduğu mesajını veren Lin Evola, Amerikalı bir sanatçıdır. Barış Melekleri Projesi ile artan şiddetin önüne geçmek için atık çöpleri kullanarak heykeller tasarlamıştır. Kullandığı metal materyalleri eriterek muazzam bir forma dönüştüren Lin Evola Smidt’in eserleri bakıldığında daha önce çöp olduğuna inanmak gerçekten zor.

Ptolemy Elrington

He sanatçının kendine has ifade biçimi onu eşsiz kılar. Bizim baktığımızda sadece artık parçalar ve jant kapakları olarak değerlendirdiğimiz objeler onun sanatı için birer malzeme. Hayal gücünün etkin kullanıldığında ne kadar başarılı olduğunu yaptığı eserlerde görmeyi mümkün hale getiriyor. Genellikle yol kenarında biriken veya tekerimizden fırlayıp giden bir jant kapağı bazen farkımızda olmuyor bazen almak için bile uğraşmıyoruz. Bu şekilde değerlendirildiğinde ise muazzam sanat eserlerine dönüşüyor.

Yuken Teruya

Takmaya üşendiğimiz, atarken alırken çok düşünmediğimiz tuvalet kâğıdı ruloları ile pek çok şeyin yapıldığına şahit oldum. Fakat Japon sanatçının somutlaştırdığı bu mistik rüya beni ve birçok kişiyi büyülemeye yetiyor. Seri üretim kültürünün artığından gizli bir bahçe yaratan Yuken, 15 seneden fazla bir süredir bu tekniği üzerinde çalışıyor ve eserler üretiyor. New York’ta sergilenen tuvalet kâğıdı rulosundan eserlerini Sade Hakikat teması üzerinde sergilemiş. Alışa geldiğimiz kalıplardan dolayı bazı ürünlerin neye dönüşebileceğini düşünmüyoruz bile. Kullan, tükendi ve at kalıbını kıran eserleri farkındalık konusundaki iyi örneklerden biridir.

Dünyanın farklı noktalarında insanların bilinçlenmesi için birçok etkinlik ve mesaj içeren sanat eserleri üretiliyor. Ortak payda da olduğumuz konu ise çok açık, evimiz. Biz dünyada yaşıyoruz ve onun üzerine anlamsızca ve kaldıramayacağı yükler ekliyoruz. Gün gelip kırılma seviyesinde geriye dönmek için çok geç olabilir. Bu yüzden kişisel atıklarımızda bilinçli olmak için düşünmeye başlamak için doğru bir zaman…

- Reklam Alanı -
Eralp Tunçeli

Yazar Eralp Tunçeli

Tasarım üzerine teknoloji ve daha fazlasını kaleme almayı hedefliyorum.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün