Arkeologlar, Güney Afrika'da en eski çizimi buldu

Arkeologlar, Güney Afrika'da en eski çizimi buldu

Güney Afrika'da bulunan bir taş parçası, arkeologların şimdiye kadar bulunan en eski insan çizimi olduğu doğrulandı. İnsanlarda sanatsal düşüncenin en eski örneklerinden biri olarak, olağanüstü görünen kaya, uzak ataların zihinlerine benzersiz bir bakış açısı kazandırdı.

Salvador Dali’nin görülmemiş eserleri
Sürrealist usta Salvador Dali’nin nadir eserleri, yarından itibaren Londra’dakiCork Street’teki yeni binasında Modern Masters Gallery’de sergileniyor. Dünya doğa fotoğrafçılığı ödülü kazanan çekimlerBir buzul nehirinden aslandövüşüne kadar, 13 kategoride kazanan fotoğrafçekimleri, doğal dünyanın…

Koyu sarı renkte çizilen çapraz çizgili desen, yaklaşık 73.000 yıldır Cape Town'ın doğusundaki Blombos Mağarası'nda gömülü şekildedir. Arkeologların, Taş Devri atalarının tarafından yapılmış çok sayıda malzeme olan mağaranın tabanında bulunan enkazı inceledikleri sırada ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar, izleri incelediler ve hatta desenleri kendileri yeniden oluşturdular ve kesinlikle aşı boyası bir mum boya ile kasıtlı olarak uygulandıkları sonucuna vardılar.

Bununla birlikte, Fas ve Endonezya gibi birbirinden uzak yerlerden sürekli olarak gelen kanıtlar, insanların sanatı çok daha erken uygulamaya başladığını ortaya koydu. Ekip, çizimin ortaya çıkarıldığı arkeolojik enkaz tabakası arasında, bu ilk insanların sembolik düşünme kapasitesine dair daha fazla kanıt buldu.

Kaya parçası üzerindeki çizgileri çizmek için kullanılan aşı boyasının aynısı, kabuk boncukları kaplamak için de kullanıldı. Üstelik, taşa çizilenlere çok benzeyen soyut desenlerle oyulmuş daha fazla aşı boyası parçası buldular.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün