Antik Selçuklu mezarlığı dünyaya tanıtılacak

Antik Selçuklu mezarlığı dünyaya tanıtılacak

Türkiye'nin doğusunda yükselen Selçuklu mezar taşları bir proje kapsamında dünyaya tanıtılmaya hazırlanıyor.

Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Mezarlığı'nda, toprağa gömülü bir anıtsal mezar bulunmaktadır. Parçaları UNESCO 'ın geçici dünya mirası listesine alınmıştır. Ahlat ilçe valiliği ve doğa ve kültürel miras vakfı tarafından proje kapsamında antik mezarlık inşa edilecek.

Los Angeles müzeleri yüzde 25 kapasiteyle yeniden açılacak
Devam eden Covid-19 krizinin ortasında bir yıllığına kapatılan Los Angeles’takimüzelerin, güvenlik önlemleri alınarak bugünden itibaren yüzde 25 kapasite ileaçılmasına izin verilecek. Haber, Los Angeles County’deki enfeksiyonoranlarının, ilçenin en katı kısıtlamaların hala geçerli olduğu “mor” ka…

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden Profesör Recai Karahan başkanlığındaki 210 dönümlük alanda 8 bin 103 mezarın bulunduğu mezarlıkta, İtalya'dan restoratör ve sanat tarihçilerinden oluşan 10 kişilik bir ekip de kazı çalışmalarına katılacak.

Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı Görüntüsü

Proje kapsamında kırılmış ve gömülü 100 mezar taşı gün ışığına çıkarılacak. Yazıtlar okunup, restore edilecek ve likenden temizlenecek. Ahlat ve İtalya'da, mezarlıkta tanıtım filmi ve her biri tarihi eser olan mezar taşlarının fotoğraflarıyla sergiler açılacak.

Ahlat Müzesi küratörü Mikail Ercek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mezar taşlarının üzerindeki zengin süslemelerin ortaya çıkması için taşların üzerindeki likenler sıkı bir çalışma ile temizleniyor" dedi. “Ortaya çıkan süslemeler büyük bir incelikle işleniyor. Bu mezar taşlarına hayran olmamak imkansız ”dedi.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün