70'lerin vazgeçilmez aracı Hacı Murat

70'lerin vazgeçilmez aracı Hacı Murat

Son model bir jipe binmeyi hepimiz hayal etmişizdir. Otomatik vites, akıllı yazılımlar, abs ve en önemlisi yakıt tasarrufu! Günümüzün modern ve son teknoloji araçları bu tür gereklilikleri yerine getirirken 80'lerin teknolojisi ile vazgeçilmez olan bir araçtan bahsedeceğiz: Murat 124!

İşte karşınızda klasik Hacı Murat!

Türkiye'de yerli olmayan ve izinler sağlandıktan sonra yabancı lisans ile seri üretimine başlanan ilk araç olarak karşımıza çıkan Murat 124 aslında bir Fiat markası üretimidir.

Peki neden Hacı Murat?

70'lerde insanlar Hacca araçları ile gidebiliyordu. Bu dönemde yabancı lisansla üretildiği ve öne çıkan kaliteli bir araç olduğu için bazı vatandaşlar kutsal topraklara Murat 124 ile gitmekteydi. Bu nedenle adı "Hacı Murat" olarak kalmıştır.

Murat 124'ü o günün önüne geçiren özellikleri nelerdi?

1.2 motor hacmine sahip Murat 124 boyutları ile statik olarak çok sağlam bir araçtı. Uzun yollar yapan birçok insan araçlarındaki yıpranmayı 40 sene sonra bile farketmiyordu. Bunun yanında aracın yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti çok iyi bir seviyededir. O zamanlar "kuru direksiyon" olarak üretilen Hacı Muratlar daha sonraları hidrolik direksiyonla da üretilebildi. Aracın küçük olması ve camların konumları size sanki ufak bir uzay aracına hakim oluyormuşsunuz hissi verir.

Jaguar’dan kürek konseptli yarış arabası tasarımı
Jaguar, Kookmin Üniversitesi’nde endüstriyel tasarım öğrencisi Hyunsik Moon’un Unity-One Vision yarış konsepti olarak yeniden canlandırdı.

Yarış arabası olarak da kullananlar vardı

Gençlerin araba yarışlarına olan tutkularını biliriz. Hızı ve yol tutuşu o zamanki teknolojinin önünde olan Murat 124 araçları ile yarışlar da yapılmaktaydı. Fakat trafiğe açık alanlarda bu tür yarışları yapmanızı önermeyiz.

Bu araçlar eski de olsa hala birçok klasiksever tarafından saklanmaktadır. Eğer siz de bir klasikçi iseniz çürümeye yüz tutmuş Hacı Murat araçlarından birisini satın alarak yeniden yaratma vaktiniz gelmiş demektir!

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün