21 Mart'ta Dünya'nın yakınından devasa bir Asteroit geçecek

21 Mart'ta Dünya'nın yakınından devasa bir Asteroit geçecek

NASA, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu yıl Dünya'dan geçecek en büyük asteroidin, 21 Mart'ta gezegenimizin yaklaşık 1,25 milyon miline (iki milyon kilometre) yaklaşacağını söyledi.

Mars gezgini Perseverance, ‘SuperCam’ ile eski yaşam izlerini araştırıyor
Görev bilimcileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Perseverance Mars gezginiüzerinde SuperCam olarak da bilinen teknolojinin, ilk örneklerini KızılGezegendeki geçmiş yaşam avında topladığını söyledi. SuperCam’in lazeri,gezginin robotik kolunun erişiminin ötesindeki noktaların gözlemlenmesinisağ…

ABD uzay ajansı, gökbilimcilerin bir asteroide yakından bakmalarına olanak sağlayacağını söyledi. 20 yıl önce keşfedilen 2001 FO32 asteroidinin boyutu, 3,000 fit olduğu tahmin ediliyor.

Yeryüzü Çalışmaları Merkezi direktörü Paul Chodas, " 2001 FO32'nin Güneş etrafındaki yörünge yolunu çok net olarak biliyoruz", "Asteroidin Dünya'ya 1,25 milyon milden daha fazla yaklaşma şansı yok," ifadelerini kullandı.

Bu, Dünya'nın Ay'a olan uzaklığının kabaca 5,25 katıdır. Ancak yine de 2001 FO32'nin "potansiyel olarak tehlikeli bir asteroid" olarak nitelendiriliyor. Çünkü Dünya'ya oldukça yakın bir pozisyonda yer alacak.

NASA , 2001 FO32'nin, çoğu asteroitde olduğu Dünya'ya yaklaştığı anda saatte yaklaşık 77.000 mil daha hızlı geçeceğini söyledi. Ayrıca NASA, gökbilimcilerin yüzeyinden yansıyan ışığı inceleyerek asteroidin boyutunu daha iyi anlamayı ve bileşimi hakkında kaba bir fikir edinmeyi umduklarını söyledi.

Dünyanın bazı bölgelerindeki amatör gökbilimciler kendi gözlemlerini de yapabilecektir açıklaması yapıldı.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün