2020 Grand prix ödüllü yüzer mimari tasarımı keşfedin

2020 Grand prix ödüllü yüzer mimari tasarımı keşfedin

İklim değişikliği ve bunun sonucunda deniz seviyesindeki artış, mimarinin geleceğini doğrudan etkiliyor.

Şu anda çevresel sorunların ele alınması gerektiği kaçınılmaz bir gerçek. Lenka Petráková gibi tasarımcıların  zekice dikkat çektiği sorunlardan biri okyanus kirliliği ve korunmasıdır. Aslında, Petráková'nın 8. Kıta olarak adlandırılan yüzen bir okyanus araştırma ve iyileştirme istasyonu için tasarım konsepti , ona 2020 Grand Prix Ödülü'nü kazandı.

Yüzer merkez, zarif bir spiral tabandan çıkan üç inanılmaz cam formu ile tasarlanmıştır. 8. Kıta, denizdeyken suyun yüzeyindeki atıkları sıyırarak ve plastikleri geri dönüştürerek okyanusu olumlu yönde etkilemeyi umuyor.

Petráková ayrıca binayı okyanus araştırma projelerini ve okyanuslarımızı temizlemeye ve çevresel araştırmaları ilerletmeye yardımcı olacak bir dizi ikincil kullanımı destekleyecek şekilde planladı.

Bu temel ihtiyaçların her ikisi de - okyanusları temizlemek ve araştırmayı ilerletmek - Petráková'yı bu konsepti kirliliği ele alacak radikal bir proje olarak tasarlama konusunda etkiledi. Bu önemli ihtiyaç, tasarımcının projeye 8. Kıta adını verme kararını da etkiledi. Petráková, "Bugün, deniz plastik kirliliğiyle kaplı geniş yüzeyler bir kıtanın büyüklüğüne eşittir" diye açıklıyor. "Pasifik Okyanusu'nda büyüyenlere 8. Kıta denir. Çok uzun süre, karadaki eylemimizle okyanusa zarar veremeyeceğimiz yanılgısında yaşadık. Yüzlerce türü yok olması için bıraktık. "

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün