1960'lı yıllarının ünlüleri ve Mini

1960'lı yıllarının ünlüleri ve Mini

Paul McCartney'den Prince Charles'a, Bay Bean ve Charlotte Rampling de dahil olmak üzere, 1960'ların ve 1970'lerin Mini sahibi olan ünlüleri arasında bulunuyor.

Paul McCartney'den Prince Charles'a, Bay Bean ve Charlotte Rampling de dahil olmak üzere, 1960'ların ve 1970'lerin Mini sahibi olan ünlüleri arasında bulunuyor. Belki de bu ünlüler bu araçların bugün bile tanınmasında en büyük etken. Birçok yıldız bu araçla ile görülmekte olmasından son derece büyük bir ilgiye muhatap oldu.

Mini1960'ların bir simgesidir ve BMC (British Motor Corporation) tarafından 1959'da üretilmiştir. Önden çekişli ilk otomobil olarak bilinmektedir. Yerden tasarruf modeli tüm üreticileri etkilemiştir çünkü bugün önden çekiş en popüler konfigürasyondur. Yeni Mini 2001 yılında piyasaya sürüldü ve efsanenin yerini 21. Yüzyıl da uygulanan güncellemeleri aldı.

Mini'nin devrim niteliğindeki tasarımı, endüstriyel taşımacılık alanında vizyon sahibi olarak kabul edilen Sir Alec Issigonis (1906-1988) tarafından yaratıldı. Petrol krizine yanıt olarak uygun fiyatlı bir araç mantığı ile tasarlandı. Üretim döneminde Cowley'in İngiltere'deki fabrikalarında, ardından Avustralya, Belçika, Şili, İtalya, Portekiz, Güney Afrika, İspanya, Uruguay ve Venezuela'da araçlar üretildi.

- Reklam Alanı -
Halil Cihan

Yazar Halil Cihan

1982 Yılında İstanbul da dünyaya geldi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak bir kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün